Przegląd jamy ustnej u dentysty

Regularny przegląd jamy ustnej

Wciąż do znudzenia powtarzamy naszym Pacjentom jak ważne są regularne wizyty u stomatologa. Przegląd jamy ustnej wykonywany co 6 miesięcy pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Dlaczego? Mamy dla Was kilka powodów, aby częściej odwiedzać dentystę. 

Spis treści: 

Regularny przegląd jamy ustnej może uratować życie

Regularne przeglądy jamy ustnej u dentysty zapewniają wykrywanie wczesnych problemów i pomagają w identyfikacji chorób dziąseł, zębów i jamy ustnej na wczesnym etapie, co ułatwia skuteczne leczenie. Dzięki temu możemy zachować zdrowe zęby i dziąsła do późnej starości. Często też dentysta może wykryć choroby, takie jak rak jamy ustnej – wczesne stadium, co może uratować życie.

Nieszczelne wypełnienia 

W trakcie każdego przeglądu nasi specjaliści oceniają stan każdego zęba i odnotowują to w dokumentacji medycznej. Dzięki temu wiemy czy stare wypełnienia nie wymagają już wymiany. Niestety nieszczelne wypełniania mają to do siebie, że często pod nimi robi się próchnica, której nie widać gołym okiem. Dlatego właśnie, jak tylko zaczynają się rozszczelnić należy je jak najszybciej wymienić na nowe, które posłużą na kolejne lata. 

Zapobieganie leczeniu kanałowemu

Zęby, w których jest głęboka próchnica często wymagają leczenia kanałowego. Dlatego właśnie należy zgłaszać się do stomatologa na przegląd jamy ustnej jak najczęściej. Wówczas można wyleczyć próchnicę już na wczesnym etapie zakładając na nie nowe wypełnienie lub lekarstwo, które pomoże odwlec w czasie wizytę u endodonty. Leczenie kanałowe jest nie tylko czasochłonne, ale również kosztowne. Należy pamiętać, że zęby po leczeniu kanałowym przypominają swego rodzaju wydmuszkę, dlatego też do ewentualnych kosztów leczenia kanałowego należy doliczyć również ich odbudowę. Koszt inleya, onleya czy korony porcelanowej waha się w granicach 1000-2000 zł. Warto więc regularnie odwiedzać stomatologa i zapobiegać tym kosztownym niespodziankom.

Ochrona przed utratą zębów 

Wiele osób ignoruje również fakt, że ukruszyły ząb. Często też nie zdają sobie z tego sprawy dopóki nie pojawi się ból! Każdy uraz tego typu może skończyć się także leczeniem kanałowym lub nawet utratą zębów. Warto więc przyjść na regularny przegląd do dentysty, który oceni w jakim stanie są nasze zęby. Utrata nawet jednego z nich może powodować szereg dużo bardziej skomplikowanych powikłań, jak wysuwanie się zębów sąsiednich, zaciskanie zębów, bóle migrenowe czy problemy z kręgosłupem. 

zdrowe zęby

 

Profilaktyka przed paradonotzą

Jeśli mówimy o utracie zębów, musimy również wspomnieć o regularnej wizycie u higienistki stomatologicznej. Nieusuwany kamień i osad nazębny mogą prowadzić do groźnych chorób dziąseł, w tym także do paradontozy. Nieprzyjemny zapach z ust, ciemny kolor zębów czy ich rozchwianie to tylko niektóre z zauważalnych objawów. Chociaż w ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się domowe skalery, o których wspominaliśmy w poprzednim artykule, przypominamy: usuwanie kamienia powinno być wykonywane tylko w gabinecie stomatologicznym. 

Pokonaj dentofobię  

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pomagają także oswoić się ze strachem przed dentystą. Jeśli każda wizyta w gabinecie pozwoli w porę zapobiegać poważniejszym zabiegom zdecydowanie łatwiej jest do niego wracać. Pacjenci, którzy umawiają się na przegląd co 6 miesięcy lub według wskazań lekarza prowadzącego zazwyczaj nie mają robionych innych zabiegów niż czyszczenie zębów! 

Do zobaczenia na wizycie w Alchemii Uśmiechu! 

Jeśli znasz już wszystkie powody, dla których warto wykonywać regularne przeglądy jamy ustnej nie czekaj i umów się na wizytę. Nasi specjaliści czekają na Ciebie w Alchemii Uśmiechu. Do zobaczenia! 

poprzedni/następny