Czyszczenie licówek...
Leczenie zębów w ciąży
Leczenie zębów w ciąży obrosło przez lata wieloma legendami. Powszechnie panuje mit, iż kobiety w ciąży nie powinny leczyć się stomatologiczne. Wiąże się to zarówno z niewiedzą Pacjentek, jak i lekarzy prowadzących ciąże. Jednak rzeczywistość jest zgoła inna i wiele kobiet będących w ciąży trafia na fotel stomatologiczny już z bólem zęba albo co gorsza, czeka do momentu, aż urodzi już dziecko. Alchemia Uśmiechu specjalizuje się w leczeniu zębów u przyszłych mam, a stosowane przez nas zabiegi są całkowicie bezpieczne… i bezbolesne!
Spis treści:
- Dlaczego należy leczyć zęby w ciąży?
- Kiedy najlepiej leczyć zęby w ciąży?
- Zabiegi stomatologiczne w ciąży
- Zdjęcia rtg w ciąży
- Profilaktyka jamy ustnej u kobiet ciężarnych
- Wizyta w Alchemii Uśmiechu
Leczenie zębów w ciąży. Dlaczego należy to robić?
Jeśli planujemy ciążę, najlepiej jest wyleczyć wszystkie zęby przed, aby uniknąć wszelkich stanów zapalnych i próchnicy, ponieważ są to bakterie krążące po naszym krwiobiegu. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko zaplanować, dlatego ten artykuł ma również przybliżyć temat wizyt stomatologicznych w ciąży. Leczenie zębów w ciąży jest całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.
Należy zacząć przede wszystkim od tego, że kobieta w ciąży powinna być pod kontrolą nie tylko ginekologa, ale również stomatologa, a wizyty kontrolne powinny odbywać się co trzy miesiące lub według wskazań lekarza. Jest to niezwykle istotne głównie dlatego, że w ciąży panuje huśtawka hormonalna, przez co może pojawić się stan zapalny dziąseł. Objawia się on rozpulchnieniem dziąseł, krwawieniem, a nawet bólem. Do tego dochodzą wymioty, które również mają wpływ na zdrowie jamy ustnej.
Kiedy najlepiej leczyć zęby w ciąży?
Najbezpieczniejszym terminem na leczenie zębów w ciąży jest drugi trymestr, gdy kobiety czują się zdecydowanie najlepiej, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. To czas, gdy zazwyczaj ustępują mdłości. Ale zęby można leczyć tak naprawdę przez cały okres trwania ciąży, wszystko jest zależne od samopoczucia Pacjentek. Zdecydowanie wygodniej jest leżeć na fotelu stomatologicznym, gdy brzuch nie jest jeszcze zbyt duży, jednak w naszym gabinecie chcemy, aby Pacjentki czuły się komfortowo, więc wszystkie zabiegi dostosowane są właśnie do nich.
Zabiegi stomatologiczne w ciąży
Wiele kobiet zastanawia się, jakie zabiegi można u nich wykonać. W ciąży można wykonywać praktycznie wszystkie zabiegi: leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, usuwanie zębów (jeśli dają dolegliwości bólowe, mają duży stan zapalny, a nie możemy już czekać dłużej do rozwiązania), leczenie ortodontyczne czy profilaktykę jamy ustnej. Zabiegi, z którymi powinniśmy się wstrzymać to: wybielanie zębów czy wszczepienie implantów (ze względu na konieczność przyjmowania antybiotyku po zabiegu). Również nie ma żadnych przeciwwskazań co do znieczulenia. Według najnowszych badań, większą szkodę dla organizmu wyrządza ból i stres podczas wizyty u stomatologa, niż znieczulenie. Znieczulenie używane u kobiet w ciąży wydalane jest wraz z moczem, więc nie pozostaje w organizmie. Leczenie zębów w ciąży jest więc często wręcz wskazane, jeśli pojawia się stan zapalny w jamie ustnej.
Zdjęcia rtg w ciąży
Warto przed planowaną ciążą wykonać również pantomogram, aby skontrolować stan zębów i zaplanować leczenie. Natomiast już w momencie, gdy Pacjentka jest w ciąży, czekamy na jego wykonanie do rozwiązania. Jeśli chodzi o pozostałe zdjęcia rentgenowskie, np. po leczeniu kanałowym w ciąży, wykonuje się je już po rozwiązaniu, natomiast samo leczenie, nie ma żadnych przeciwwskazań. Wówczas ząb po leczeniu kanałowym zostaje zamknięty tymczasowo po to, aby łatwo można byłoby go otworzyć w razie konieczności poprawy.
Profilaktyka jamy ustnej u kobiet ciężarnych
Bardzo ważna w ciąży jest także profilaktyka, czyli czyszczenie zębów z kamienia i osadu. W ciąży często kobiety skarżą się na ból i krwawienie dziąseł. Jest to spowodowane burzą hormonów, jaka zachodzi w organizmie. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, że gdy dziąsła krwawią, my nadal je myjemy, aby nie pogłębiać tęgi problemu i nie doprowadzić do stanu zapalnego. Wizyty u higienistki odbywają się co sześć miesięcy lub częściej, jeśli jest taka potrzeba i zalecenie lekarza lub higienistki.
Wizyta w Alchemii Uśmiechu
Reasumując, ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem do leczenia zębów, ani tym bardziej do dbania o nie. Pamiętajmy o tym, żeby odbywać regularne wizyty u stomatologa, który przygotuje zęby zarówno przed planowaną ciążą, jak i później, już podczas ciąży, będzie mógł o nie zadbać. Umów się na wizytę do Alchemii Uśmiechu, a my zajmiemy się resztą!
Podobne artykuły
Przygotowanie zębów do ślubu Ślub to...
Czy zęby mają wpływ na zdrowie ogólne?
Wszystkie informacje na temat wpływu zębów na ogólny stan naszego zdrowia.