Czyszczenie licówek...
Paradontoza
Paradontoza- co to jest?
Paradontoza to najczęstsza choroba przyzębia. Ale zanim o tym więcej to musimy wytłumaczyć czym jest przyzębie. A więc do rzeczy. Przyzębie to zespół tkanek otaczających zęby. Dzięki nim zęby utrzymywane są w zębodole oraz mają zapewnioną ochronę i stabilizację. Tkanki te to: dziąsła, ozębna i okostna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego
Paradontoza jest dosyć popularną chorobą we współczesnym społeczeństwie. To drugie, co do częstości występowania, schorzenie jamy ustnej, zaraz po próchnicy. Atakuje przede wszystkim osoby po 40 roku życia, jednak Dotyka przede wszystkim osoby po 40. roku życia, jednak medycyna opisuje wiele przypadków zachorowań w młodszym wieku.
Jakie są objawy paradontozy?
Paradontoza rozwija się powoli i to jest jej największy problem, gdyż brak nagłych objawów oraz przyzwyczajenie do nich usypia naszą czujność co może w konsekwencji prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Krwawienie dziąseł i uczucie dyskomfortu, zazwyczaj zwiastują poważne kłopoty ze zdrowiem, których nie można bagatelizować a szacuje się, że ten objaw dotyczy co drugiej dorosłej osoby. Temat paradontozy, jej wczesnych objawów jest powszechnie omawiany – przez lekarzy periodontologów- czyli specjalistów od leczenia paradontozy.
Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy choroby, uważając je za symptomy chwilowego stanu zapalnego lub zbyt mocnego szczotkowania. Dopiero późniejsze, mocno zaawansowane objawy wzbudzają nasz niepokój i skłaniają do wizyty w gabinecie stomatologicznym. A co powinno nas niepokoić?
- krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł
- odsłonięcie szyjek zębowych
- wydłużanie się koron zębów
- przemieszczanie się zębów
- rozchwianie czy nawet ich utrata
- nieprzyjemny zapach z ust
- nadwrażliwość na zmiany temperatury
Żadnego z tych objawów nie powinniśmy ignorować. Wszystkie jak najszybciej powinny być skonsultowane ze stomatologiem, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli chcesz umówić się na konsultację w gabinecie stomatologicznym zarezerwuj wizytę w Alchemii Uśmiechu- Warszawa Mokotów.
Jakie są przyczyny paradontozy
Zapalenie dziąseł i przyzębia wiąże się najczęściej z niedostateczną higieną jamy ustnej oraz podatnością genetyczną na tą chorobę. Choroba jest związana z płytką bakteryjną i kamieniem nazębnym, który może znajdować się nad – i poddziąsłowo na powierzchni zębów. Kamień jest siedliskiem bakterii, które pozostawione przez dłuższy czas na powierzchni zęba rozmnażają się i infekują dziąsło a następnie kość, prowadząc do jej zniszczenia i w rezultacie rozchwiania, a nawet utraty zęba. Powstawaniu paradontozy sprzyjają także: nieprawidłowe szczotkowanie, zaniechanie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, wady anatomiczne tkanek jamy ustnej. Rozwój choroby przyspieszają też podrażnienia dziąseł i prozaiczne oddychanie przez usta czy też palenie papierosów. Zapalenie przyzębia może nastąpić również na skutek urazu mechanicznego, różnych infekcji przebiegających w jamie ustnej, niektórych chorób metabolicznych, hormonalnych i immunologicznych. Pacjenci wybierając gabinet stomatologiczny powinni decydować się na te naprawdę dobre- takie jak nasza Alchemia Uśmiechu. Często bowiem paradontozę przyspieszają nieprawidłowe, nieszczelne wypełnienia zębów czy złe uzupełnienia protetyczne bo wszystko to sprzyja gromadzeniu się płytki bakteryjnej a co za tym idzie zwiększa ryzyko wystąpienia w przyszłości paradontozy
Jak leczyć paradontozę?
Skuteczność leczenia paradontozy zależy przede wszystkich od stopnia jej zaawansowania. Najczęściej pacjenci skuszeni reklamami telewizyjnymi próbują leczyć paradontozę na własną rękę używając past leczniczych, specjalnych płynów do płukania jamy ustnej czy żeli do smarowania dziąseł. Nie jest to jednak prawdziwa terapia a stosowanie tego typu środków pomaga jedynie łagodzić objawy ale nie leczą przyczyn choroby. Najczęściej jednak opóźniają rozpoczęcie skutecznej terapii. Pamiętajmy, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenie dla zębów i całego organizmu.
Tymczasem wczesne stadium paradontozy jest stosunkowo proste do opanowania, jednak wymaga od pacjenta systematyczności i przestrzegania higieny jamy ustnej. Pierwszym etapem leczenia paradontozy jest usunięcie przyczyn choroby i osiągnięcie zadowalającego stanu higieny jamy ustnej poprzez oczyszczenie zębów z płytki nazębnej. Profesjonalne oczyszczenie zębów obejmuje usunięcie wszystkich naddziąsłowych i poddziąsłowych osadów nazębnych przez higienistkę.
Stosuje się tutaj w szczególności:
1) Skaling naddziąsłowy
2) Skaling poddziąsłowy
3) Kiretaż otwarty
4) Kiretaż zamknięty
Czym jest kieretaż?
Czasem w przypadku wystąpienia paradontozy niezbędne jest włączenie w terapię leczenia farmakologicznego. Jest to jednak tylko terapia uzupełniająca. Niektóre przypadki paradontozy, w których doszło do zaniku kości, mogą wymagać interwencji chirurgicznej. W takich sytuacjach stomatolog może przeprowadzić zabiegu oczyszczania powierzchni korzenia (kiretaż) oraz uzupełnienia ubytków kostnych.
Kieretaż to w skrócie zabieg mający na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych, tak aby nie dopuszczać do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. Zabiegi te nie są niestety bezbolesne, dlatego wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.
Ostatnią fazą leczenia paradontozy mającą na celu utrzymanie efektów leczenia jest prawidłowa higienizacja jamy ustnej. Najważniejsze są tu regularne wizyty kontrolne i stosowanie się do zaleceń lekarza. Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie zaś powinno się wykonywać raz na pół roku lub częściej, w zależności od stanu uzębienia pacjenta
Podobne artykuły
Planujesz ciążę- wylecz zęby. Poradnik dla przyszłej mamy
Wszystkie informacje na temat przygotowania zębów przed planowaną ciążą.
Sprawdź, jakie zabiegi stomatologii estetycznej odmienią Twój uśmiech!