Nowy rok, nowy uśmiech – jak zadbać o zęby?

Nowy uśmiech? Kto nie marzy o pięknych białych zębach? Przynajmniej co drugi Polak robi sobie listę postanowień noworocznych. Wśród nich często pojawia chęć zadbania o swoje zdrowie i regularne wykonywanie badań kontrolnych. Umawiamy się wtedy na badania krwi czy USG brzucha, ale wielokrotnie zapominamy o zębach. Jak już wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów zdrowie jamy ustnej ma istotny wpływ na zdrowie ogólne, dlatego wizyta u stomatologa powinna również pojawić się na liście postanowień. Jeśli nowy rok, to niech będzie i nowy uśmiech. Mamy dla Was krótki poradnik o tym jak zadbać o zęby. 

Spis treści: 

  1. Czyszczenie zębów u higienistki 
  2. Przegląd jamy ustnej i plan leczenia stomatologicznego 
  3. Leczenie zachowawcze zębów 
  4. Profilaktyka jamy ustnej w domu 

Czyszczenie zębów u higienistki 


Pierwszym krokiem w drodze po nowy uśmiech niewątpliwie powinna być wizyta u higienistki stomatologicznej. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza u osób, które od dawna nie miały czyszczonych zębów lub nie robiły tego nigdy. Kamień i osad nazębny powodują, że zęby wyglądają na ciemniejsze, pojawia się brzydki zapach z ust oraz mogą rozwijać się groźne choroby przyzębia. Niestety nawet najlepsza i najdroższa szczoteczka nie są w stanie usunąć ich w warunkach domowych, a dodatkowo można jedynie pogorszyć kondycję zębów i dziąseł stosując np. domowe skalery. 

Podczas wizyty u higienistki wykonuje ona kompleksowe czyszczenie zębów składające się z aż 4 etapów: skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji. Dzięki temu zęby są idealnie przygotowane pod dalsze leczenie, ustępuje nadwrażliwość i znikają brzydkie przebarwienia. 

Przegląd jamy ustnej i plan leczenia stomatologicznego

Po dokładnym oczyszczeniu zębów można w końcu przeprowadzić przegląd jamy ustnej. Kiedy zęby są czyste nie pojawiają się żadne wątpliwości na temat tego, czy są na nich osady czy próchnica. Lekarz może ocenić, które zęby wymagają leczenia zachowawczego, w tym także zabezpieczenia szyjek zębowych. Oprócz przeglądu zębów lekarz zaleci Pacjentowi wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia przeglądowego wszystkich zębów. Na jego podstawie można sprawdzić, które zęby wymagają leczenia kanałowego lub były leczone w przeszłości. Pantomogram pokaże nam również zęby, które wciąż są ukryte w kości (np. ósemki i dziewiątki) oraz czy nie ma żadnych niepokojących torbieli. 

Na podstawie przeglądu jamy ustnej, pantomogramu i zdjęć fotograficznych nasi specjaliści zawsze przygotowują plan leczenia stomatologicznego z kosztorysem. Dzięki niemu możemy zaplanować całe leczenie krok po kroku. Jest to bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku osób, które mają problem z systematycznością. Znając plan leczenia możemy umówić nawet kilka wizyt do przodu ze sporym wyprzedzeniem lub umówić jedną wielogodzinną.

Nowy uśmiech

Nowy uśmiech zaczyna się od leczenia zachowawczego zębów

Leczenie zaczynamy zazwyczaj od wymiany starych, rozszczelnionych plomb i pozbycia się ognisk próchnicy. Każde leczenie w naszym gabinecie przeprowadzane jest w znieczuleniu, co pozwala naszym Pacjentom zrelaksować się podczas wizyty. Zabiegi zawsze wykonujemy przy użyciu mikroskopu lub łup stomatologicznych, aby usunąć próchnicę niewidoczną gołym okiem i zachować jak najwięcej tkanek własnego zęba. 

Po wyleczeniu wszystkich zębów zachowawczo i kanałowo Pacjent zostaje odpowiednio przygotowany do ewentualnego leczenia ortodontycznego, chirurgicznego czy protetycznego.  

 Profilaktyka jamy ustnej w domu 

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej przeprowadzone leczenie w gabinecie stomatologicznym to tylko niewielki krok do sukcesu. Podstawą jest odpowiednia profilaktyka jamy ustnej w domu. Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie przez dwie minuty. Oprócz tego konieczne jest wdrożenie nitkowania przestrzeni międzyzębowych i płukanek stomatologicznych. Każdy nasz Pacjent ma przeprowadzony instruktaż higieny jamy ustnej, a wszystko po to, aby całe leczenie nie poszło na marne. 

Zapraszamy na wizytę do Alchemii Uśmiechu!

Jeśli więc marzysz o tym, aby w Nowym Roku pochwalić się pięknym i zdrowym uśmiechem koniecznie zapisz się na wizytę do Alchemii Uśmiechu. Nasi doświadczeni specjaliści czekają na Ciebie. Do zobaczenia! 

 

poprzedni/następny