Periodontologia

Periodontologia – leczenie chorób przyzębia i paradontozy 

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia. Co roku Polskie Towarzystwo Periodontologiczne przeprowadza badania na temat stanu przyzębia Polaków. Wyniki są zatrważające. Szacuje się bowiem, że tylko 1% Polaków w wieku 35-44 lata nie ma problemów z dziąsłami.

Według najnowszych badań aż 70% Polaków cierpi z powodu różnego rodzaju chorób przyzębia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ większość objawów towarzyszących chorobie zostaje przez Pacjentów zignorowanych, a tymczasem stan dziąseł stale się pogarsza. Na jakie więc objawy warto zwrócić uwagę i do kogo udać się po pomoc? Na te i wiele innych pytań mamy dla Was odpowiedź. 

Co ma wpływ na stan naszych dziąseł? 

Pewnie zastanawiacie się, co w takim razie ma wpływ na stan naszych dziąseł. Przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Nie bez powodu podczas każdej wizyty u naszej higienistki przeprowadza ona instruktaż jamy ustnej. W codziennej profilaktyce jamy ustnej ważne są bowiem aż 3 kroki: szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej. Samo mycie zębów usuwa tylko 25% bakterii znajdujących się w naszej jamie ustnej. 

Także palenie papierosów ma negatywny wpływ na stan dziąseł. Oprócz tego dochodzi nieodpowiednia dieta, stosowanie niektórych leków (w tym doustna antykoncepcja) czy stres. Także choroby takie jak cukrzyca, choroba wrzodowa, nowotwory czy nawet choroby kardiologiczne sprzyjają rozwojowi groźnych chorób przyzębia, w tym paradontozy. 

Jakie objawy towarzyszą chorobom dziąseł? 

Wśród pierwszych oznak problemów periodontologicznych wymienia się krwawienie z dziąseł. Można je zauważyć już podczas mycia lub nitkowania zębów. Jeśli wypluwając resztę pasty zauważysz krew, udaj się niezwłocznie do stomatologa. Inne objawy chorób przyzębia to rozpulchnione i tkliwe dziąsła, odsłanianie się szyjek zębowych, pojawienie się kieszonek dziąsłowych i nadwrażliwość zębów. U Pacjentów periodontologicznych często można zaobserwować również nieprzyjemny zapach z ust, czyli tak zwaną halitozę

 

Halitoza

Periodontolog czy higienistka stomatologiczna? 

W takim razie nasuwa się zasadnicze pytanie, do kogo udać się po pomoc, kiedy pojawią się pierwsze niepokojące objawy? Warto wówczas w pierwszej kolejności udać się do stomatologa prowadzącego, który oceni, jak poważny jest to problem, a następnie w razie konieczności skieruje Pacjenta do periodontologia lub higienistki stomatologicznej. 

Należy pamiętać, że prawidłowe leczenie stomatologiczne powinno być zawsze kompleksowe i odpowiednio zaplanowane. Dlatego w Alchemii Uśmiechu zespół naszych specjalistów zawsze przygotowuje Pacjentom indywidualny plan leczenia wraz z kosztorysem. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, a tym samym uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych Pacjentów jest dla nas najważniejsze. 

Paradontoza 

Paradontoza to jedna z najgroźniejszych chorób w stomatologii. Może doprowadzić do rozchwiania zębów, a nawet do ich utraty. Co gorsza, nawet utrata zębów nie stanowi rozwiązania problemu. U Pacjentów, u których lekarz periodontolog zdiagnozował paradontozę może się okazać, że wszczepienie implantów jest niemożliwe. W takiej sytuacji bezzwłocznie należy rozpocząć leczenie i zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. 

12 maja Dzień Zdrowych Dziąseł 

Co roku, 12 maja obchodzimy Dzień Zdrowych Dziąseł (w urodziny Alchemii Uśmiechu, przypadek?) Być może jest to właśnie odpowiedni moment, aby umówić się do specjalisty periodontologa, który zajmie się leczeniem dziąseł. Nie ignoruj pierwszych objawów i umów się na wizytę już dziś!

poprzedni/następny