Skaling i piaskowanie zębów

Czyszczenie zębów- skaling i piaskowanie

Czym jest skaling i piaskowanie zębów zrobione u profesjonalisty i dlaczego są one takie ważne w profilaktyce dentystycznej. Profesjonalne czyszczenie zębów to nie tylko zabieg, który ma poprawić ich estetykę, ale przede wszystkim działać profilaktycznie. Jednak aby ochronić zęby przed zapaleniem dziąseł czy paradontozą należy wykonać kompleksowy zabieg składający się ze skalingu, piaskowania, polerowania zębów i fluoryzacji. Tylko połączenie tych wszystkich elementów daje gwarancję zdrowych zębów.

Jak powstaje osad i kamień nazębny?

Już kilka godzin po umyciu zębów osadza się na nich płytka bakteryjna. Dlatego ważne jest, aby myć i nitkować zęby minimum 2 razy dziennie. Jeśli płytka nie jest usuwana regularnie, a co gorsza dokładnie, zmienia się w kamień, który może znajdować się na zębach lub poniżej linii dziąseł. Wówczas mówimy o kamieniu poddziąsłowym.

Niestety żadne nawet najlepsze domowe sposoby nie są w stanie go usunąć. Ani szczoteczka elektryczna ani soniczna nie mogą go robić. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wykonanie skalingu w gabinecie stomatologicznym.

Kogo wybrać: lekarz dentysta czy higienistka stomatologiczna?

Wielu Pacjentów zadaje sobie to pytanie. W Alchemii Uśmiechu profesjonalne czyszczenie zębów wykonuje dyplomowana higienistka stomatologiczna. Dlaczego? Dlatego, że wychodzimy z założenia, że każdy zabieg powinien być wykonywany przez konkretnego specjalistę. Oznacza to, że zęby usuwa chirurg, a nie lekarz zajmujący się leczeniem kanałowym i z tego też powodu czyszczeniem zajmuje się doświadczona higienistka.

Zabiegi higienizacyjne w Alchemii Uśmiechu wykonuje higienistka Małgorzata Olczak, która ma ponad 15-letnie doświadczenie. Ma nie tylko ogromną wiedzę, ale i umiejętności. Przyjmuje zarówno dzieci i dorosłych. Dodatkowo zabiegi przeprowadza w powiększeniu. Użycie lup stomatologicznych lub mikroskopu pozwala usunąć złogi kamienia i osadu, które sa niewidoczne gołym okiem.

Higienizacja zębów

Skaling i piaskowanie oraz polerowanie -etapy czyszczenia zębów

W naszym gabinecie wykonujemy kompleksowe czyszczenie zębów składające się aż z 4 etapów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko dzięki temu można skutecznie usunąć kamień i osad oraz zabezpieczyć zęby przed próchnicą.

Skaling – jest to usunięcie kamienia nazębnego i poddziąsłowego za pomocą ultradźwięków. Ultradźwięki w połączeniu z wodą rozbijają powstały kamień, a następnie higienistka zabiera go ssakiem.

Piaskowanie – specjalny piasek pod wysokiem ciśnieniem usuwa z zębów powstały osad. Pacjenci mogą wybrać ulubiony smak piasku: klasyczny, cytrynowy, miętowy lub wiśniowy.

Polerowanie – na tym etapie powierzchnia zębów zostaje wygładzona, aby ochronić je przed ponownym osadzaniem się płytki nazębnej.

Fluoryzacja – to zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Oprócz tego fluor chroni zęby przed nadwrażliwością.

Czyszczenie zębów – przeciwwskazania

Profesjonalne czyszczenie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i można je wykonywać tak naprawdę u wszystkich Pacjentów.

Jednak nie u każdego Pacjenta można wykonać skaling, czyli usunąć kamień za pomocą ultradźwięków. W takim wypadku nasza higienistka wykonuje kiretaż zamknięty. Tyczy się to głównie Pacjentów, którzy mają wszczepiony rozrusznik serca lub posiadają zbyt głębokie kieszonki dziąsłowe. Pacjenci, którzy cierpią z powodu przewlekłych chorób przyzębia i paradontozy mogą zostać dodatkowo skierowani na wizytę do periodontologa.

Jak często robić czyszczenie zębów?

Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym należy wykonywać regularnie co 6 miesięcy lub według wskazań lekarza prowadzącego. U Pacjentów z chorobami przyzębia, problemami kardiologicznymi lub noszących aparaty ortodontyczne czyszczenie zębów zaleca się częściej – nawet co 3 miesiące.

Także u dzieci, które mają problemy z utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej można, a nawet trzeba wykonywać czyszczenie zębów. Podobnie, jak u dorosłych składa się ono z 4 elementów: skalingu, piaskowania, polerowania i fluoryzacji.

Czy czyszczenie zębów boli?

Czyszczenie zębów jest zabiegiem bezbolesnym. W przypadku pojawienia się kamienia poddziąsłowego lub nadwrażliwości zębów może być jedynie momentami nieprzyjemny. Jednak w Alchemii Uśmiechu komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów jest dla nas najważniejsze. W takiej sytuacji istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego na specjalne zyczenie. Wychodzimy z założenia, że ma to być zabieg przyjemny, a nie przykra konieczność.

Zapraszamy na wizytę!

Jeśli wiesz już wszystko na temat czyszczenia zębów, nie czekaj i umów się na wizytę do naszej higienistki. Pamiętaj o tym, że regularne wizyty higienizacyjne uchronią Cię przed groźnymi chorobami przyzębia. Paradontoza może prowadzić nawet do przedwczesnej utraty zębów, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę jamy ustnej już dziś!

 

 

poprzedni/następny