Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Ekstrakcja ósemki
Zęby mądrości bardzo często wymagają ingerencji chirurgicznej. Niestety ból związany z wyżynaniem ósemki nie minie samoistnie. Zdarza się, że dodatkowo przykryte są dziąsłem, więc nie widać, że w zębie rozwija się próchnica. Wówczas leczenie go jest bardzo utrudnione, a w większości przypadków wręcz niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy ekstrakcja ósemki. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny pod warunkiem, że wykonuje go doświadczony chirurg twarzowo-szczękowy.
Ekstrakcja ósemki
Usuwanie ósemek w kontekście dentystycznym odnosi się do usuwania zębów mądrości, które są również nazywane trzecimi trzonowcami. Zęby mądrości często są usuwane, gdy stwarzają problemy związane z przestrzenią w jamie ustnej, są źródłem bólu lub stanu zapalnego. Usuwanie ósemek jest rutynowym zabiegiem stomatologicznym, który wykonywany jest przez dentystów lub chirurgów stomatologów.
Dorosły zdrowy człowiek powinien posiadać 32 zęby są to: siekacze, kły, zęby przedtrzonowe oraz trzonowce. Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe. Ich nazwa pochodzi stąd, że wyrzynają się przy wchodzeniu w dorosłość czyli kiedy “mądrzejemy”. Medycyna opisała też przypadki pacjentów, u których pojawiły się one dopiero po 40 roku życia.
Ósemki to jeden z narządów szczątkowych to znaczy, że w trakcie ewolucji straciły one swoją pierwotną funkcję. Ósemki można porównać śmiało do wyrostka robaczkowego, bo często są źródłem wielu problemów zdrowotnych. Niestety najtrudniejsze przypadki stomatologiczne wymagają chirurgicznego wyrywania ósemek.
Usuwanie zębów mądrości– dlaczego jest tak powszechnym zabiegiem?
Zęby mądrości są dla współczesnego człowieka praktycznie nieprzydatne. Zmiany w diecie człowieka wywarły na przestrzeni tysiącleci olbrzymi wpływ na przekształcenie naszych szczęk. Nie wszystkie zmiany w jej obrębie przebiegają jednakże synchronicznie – rozmiar naszych szczęk uległ w toku rewolucji zmniejszeniu, niestety proces ten nie szedł w parze z zanikaniem poszczególnych, coraz mniej przydatnych, zębów.
Do reliktów przeszłości należą właśnie ósemki – nie pełnią żadnej ważnej dla organizmu funkcji, czasem zwyczajnie nie ma dla nich miejsca w naszych szczękach. Skutkiem tego jest ich nieprawidłowe ustawienie, wyrzynanie się pod nieprawidłowym kątem oraz skłonności do psucia i wywoływania stanu zapalnego. Dodatkowym częstym problemem z zębami mądrości jest sytuacja, gdy nie wyrzynają się całkowicie i pozostają skryte pod cienką warstwą dziąsła.
Jednak nawet jeżeli uległy prawidłowemu wyrżnięciu, to częsty brak dziąsła zrogowaciałego przyczepionego do zęba może prowadzić do powstania kieszonki, w której gromadzące się resztki jedzenia, które stają się idealną pożywką dla chorobotwórczych bakterii.
Do głównych zbiegów wykonywanych w Alchemii Uśmiechu należą zabiegi ekstrakcji zębów, czyli usuwanie zębów, w tym niezwykle często – usuwanie zębów mądrości, czyli ósemek. Ekstrakcja zęba w naszym gabinecie przeprowadzana jest w znieczuleniu, dzięki czemu jest dla pacjenta jest zupełnie bezbolesna. Ząb zostaje usunięty przy użyciu specjalnych narzędzi, a otwarta po zabiegu rana – zaszyta.
Wskazania do wyrwania zębów mądrości
Ekstrakcję ósemki wykonuje się, kiedy zęby mądrości psują się lub mają problem z wyrżnięciem, kiedy wyrzynają się krzywo, zagrażając zdrowiu jamy ustnej, lub kiedy są przyczyną uciążliwych dolegliwości bólowych. Jeżeli ząb jest ustawiony pod prawidłowym kątem, wyrwanie ósemki odbywa się za pomocą kleszczy i dźwigni. W przeciwnych przypadkach chirurg stomatolog musi przeprowadzić dłutowanie.
Na czym polega dłutowanie?
Dłutowanie jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu usunięcie zęba mądrości w przypadku, kiedy nie można przeprowadzić tradycyjnej ekstrakcji. Sam zabieg dłutowania składa się z kilku etapów. Na początku chirurg nacina dziąsło, następnie odsłania kość specjalnymi wiertłami, usuwa ząb, a na koniec zaszywa ranę.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, przez co nie jest dla pacjenta bolesny. Dłutowanie jest niezwykle skutecznym rozwiązaniem chirurgicznym w przypadku zębów zatrzymanych pod dziąseł. Ekstrakcja ósemki trwa od kilku do kilkunastu minut.
Usunięcie ósemek i możliwe powikłania
Ekstrakcja ósemki, wbrew obiegowej opinii, nie musi wiązać się z uciążliwymi powikłaniami. Jeżeli jednak powikłania występują, to dzięki fachowej opiece medycznej udzielanej w naszym gabinecie mogą mieć łagodny przebieg. Niektórzy pacjenci mogą przez krótki czas po zabiegu odczuwać dyskomfort wynikający z kłopotów z ruchomością szczęki oraz pojawieniem się opuchlizny w operowanym miejscu. Pacjentom towarzyszyć mogą również krótkotrwałe dolegliwości bólowe.
Udzielamy pacjentom wszelkich porad, dzięki którym będą oni mogli skutecznie przeciwdziałać powikłaniom pozabiegowym, utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej oraz przyspieszyć tempo regeneracji uszkodzonych tkanek. Zobacz nasze zalecenia dla pacjentów po usunięciu zęba i po dłutowaniu
Podobne artykuły
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą
Poznaj wskazania do leczenia kanałowego i dowiedz się, jak przebiega zabieg krok po kroku.
Periodontologia – leczenie chorób przyzębia i paradontozy
Poradnik dla Pacjentów, którzy cierpią na choroby przyzębia.