Leczenie zębów u dzieci

Leczenie zębów u dzieci krok po kroku

Leczenie zębów u dzieci nie zawsze musi być przykrą koniecznością, której obawiają się nie tylko najmłodsi Pacjenci, ale również ich rodzice. Aby tak się stało warto wiedzieć jak przygotować się na wizytę z dzieckiem u dentysty oraz jak wygląda samo leczenie zębów krok po kroku. W Alchemii Uśmiechu nasi najmłodsi Pacjenci otoczeni są specjalną troską, dzięki czemu jest to dużo bardziej przyjemniejsze niż mogłoby się wydawać! 

Spis treści: 

Przygotowanie dziecka w domu 

Aby leczenie zębów przebiegło pomyślnie warto jest przygotować dziecko już w domu. Nie chodzi jednak o to, aby tłumaczyć od małego, że zęby trzeba myć, bo jak nie „to pójdziecie do dentysty”. Dentysta to nic strasznego, zwłaszcza dla dziecka, które nigdy tam nie było. Nakręcanie niepotrzebnych emocji wzbudza w dziecku lęk przed tym, czego jeszcze nie zna. Objawi się to nie tylko podczas standardowego przeglądu zębów, gdy trzeba będzie otworzyć buzię, aby policzyć zęby. Prawdziwy problem zacznie się w momencie, gdy dziecko trafi do gabinetu z bólem zęba. 

Przygotowanie dziecka w domu polega przede wszystkim na tym, aby pomóc mu myć zęby i cierpliwie tłumaczyć, że należy to robić minimum dwa razy dziennie. Na początku może to być dosyć problematyczne, jednak z czasem dziecko dojrzeje do tego, że jest to taka sama czynność jak jedzenie czy zmiana pieluchy. Od najmłodszych lat warto też czytać książki na temat wizyt u dentysty, a nawet bawić się w oglądanie zębów w domu. 

Jakie błędy popełniają rodzice? 

Przed wizytą u dentysty oprócz straszenia dziecka rodzice niestety popełniają szereg innych błędów, które mogą wpłynąć negatywnie na cały przebieg leczenia oraz stosunek dziecka do stomatologa:

  • dzieci myją zęby samodzielnie bez pomocy rodziców – w rzeczywistości rodzice powinni pomagać w codziennej profilaktyce nawet do 10 roku życia, 
  • umawianie się na pierwszą wizytę u dentysty dopiero wtedy, gdy pojawi się ból zęba – to największy i najczęstszy błąd popełniany przez rodziców, na wizytę z dzieckiem należy przyjść w momencie, gdy pojawi się pierwszy ząb, a następnie chodzić regularnie co 3 miesiące, 
  • robienie wydarzenia z wizyty u dentysty – wzbudza to niepotrzebne emocje w dziecku, należy podejść do niej w sposób naturalny, tak samo jakby dziecko szło z rodzicami na zakupy czy w odwiedziny do dziadków, 
  • mówienie „nic nie będzie bolało” – dziecko nie wie i nie zdaje sobie sprawy z tego, że u dentysty może przytrafić mu się coś złego, a mówienie o tym, że nie będzie bolało zapala w głowie lampkę o tym, że coś takiego może mieć miejsce. 

Dziecko u Stomatologa

 

Leczenie zębów u dzieci 

Samo leczenie zębów w Alchemii Uśmiechu przebiega bardzo spokojnie, bez zbędnego pośpiechu i nacisku na dziecko. Nie chcemy, aby zraziło się do stomatologa, a potraktowało go jako osobę, której może zaufać. Dlatego tak ważna jest wizyta adaptacyjna, podczas której jedynie liczymy zęby, uczymy się jak działa fotel i jakich narzędzi używamy. Liczne badania na ten temat i nasze wieloletnie doświadczenie mówią nam, że to naprawdę działa. W momencie, gdy jakikolwiek ząb wymaga leczenia dziecko wie, że jest w bezpiecznym miejscu i nic mu nie grozi. Nawet znieczulenie nie jest problemem. 

W Alchemii Uśmiechu mamy szeroki wachlarz kolorowych wypełnień do wyboru, a decyzja, które z nich wybierzemy należy zawsze do małego Pacjenta i rodziców. Kolorowy kompozyt jest tak samo trwały, jak plomba w kolorze zęba.  

 Zalecenia po wizycie 

W obecnych czasach po wizycie u dentysty dziecko praktycznie od razu może jeść i pić. Wyjątkiem jest zastosowanie znieczulenia. Wówczas warto odczekać aż zejdzie, w innym przypadku dziecko może się dotkliwie pogryźć. Nie wolno również spożywać pokarmów po fluoryzacji. Wtedy należy zaczekać minimum dwie godziny aż fluor się wchłonie i zabezpieczy zęby. 

Zapraszamy do Alchemii Uśmiechu 

Jeśli wiesz już, jak wygląda leczenie zębów u dzieci w Alchemii Uśmiechu, nie czekaj dłużej i umów je na wizytę do jednego z naszych specjalistów. Nich wizyta u dentysty przestanie być przykrą koniecznością! Do zobaczenia! 

poprzedni/następny