Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Wróżka Zębuszka – dlaczego warto w nią wierzyć?
Wróżka Zębuszka – dlaczego warto w nią wierzyć?
Wróżka Zębuszka to mityczna, skrzydlata postać, która z niewiadomych nam względów zamienia zęby mleczne na gotówkę. Chociaż nam dorosłym ciężko jest już wierzyć w jej istnienie, zwłaszcza, że jako rodzice płacimy w jej imieniu, to dzięki niej dzieciom łatwiej jest pogodzić się ze stratą zębów. Dlaczego tak dzieje?
Historia Wróżki Zębuszki
Wizerunek sympatycznej wróżki pierwszy raz pojawił się w 1927 roku za sprawą opowiadań Esther Watkins Arnold. Amerykanka stworzyła niezwykłą historię, aby ułatwić dzieciom rozstanie się z zębami. Jednak dopiero ponad 20 lat później Tooth Fairy (Wróżka Zębuszka) odniosła komercyjny sukces i na stałe zagościła nie tylko w domach, ale również i w gabinetach stomatologicznych. Dziś, gdy dzieci mają usuwane mleczaki u dentysty otrzymują w prezencie także specjalne pudełeczko, w którym mogą przetrzymać ten drogocenny skarb. Następnie po powrocie do domu wkładają ząb pod poduszkę, a rano zamiast niego znajdują pieniądze. Co prawda do tej pory nikt nie wie ani po co wróżce mleczaki, ani tym bardziej skąd bierze na to fundusze, jednak dzieci wierzą w nią równie chętnie, jak w Mikołaja.
Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?
Na to pytanie wielu rodziców szuka odpowiedzi zwłaszcza, jeśli pierwsza wizyta wiąże się z bólem zęba. Najczęściej padają wówczas słowa „chodź, nie będzie bolało.” I to jest błąd. Pewnie największy, jaki można popełnić. Dziecko, które nigdy wcześniej nie było w gabinecie stomatologicznym nie wie, że cokolwiek złego może mu się tam przydarzyć.
Jednak w momencie, gdy słyszy „nie będzie bolało” zapala mu się w głowie czerwona lampka ostrzegawcza mówiąca o tym, że jednak wcale nie będzie tak fajnie. Dlatego wielokrotnie powtarzamy naszym Pacjentom, że pierwsza wizyta z dzieckiem powinna odbyć się wtedy, gdy pojawią się pierwsze zęby. Następnie ważne są regularne przeglądy co 3 miesiące lub według wskazań lekarza prowadzącego. Dzięki temu możliwe jest wykrycie próchnicy na jej wczesnym etapie, a tym samym uniknięcie bólu. Dziecko, które regularnie odwiedza dentystę zna go i ufa mu, dlatego nawet usunięcie mleczaka nie jest niczym złym.
Usuwanie zębów mlecznych (i nie tylko) u dzieci
Usuwanie zębów u dzieci jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności w miejscu wkłucia igły nakładany jest smakowy żel znieczulający, dzięki czemu dziecko nie poczuje w ogóle momentu podania znieczulenia w postaci zastrzyku. Następnie lekarz podaje bardzo powoli znieczulenie po to, aby nie pojawiło się uczucie rozpierania, które jest nieprzyjemne i może zniechęcić dziecko do dalszej współpracy. Kiedy mamy pewność, że dziecko jest już znieczulone następuje usunięcie zęba. Robimy to w formie zabawy po to, aby nawet tak „nieprzyjemny” zabieg w przyszłości kojarzony był dobrze. Po wszystkim pakujemy ząb dla słynnej Wróżki Zębuszki.
Wizyta z dzieckiem w Alchemii Uśmiechu
Zależy nam, aby każde dziecko dobrze czuło się w naszym gabinecie. Dlatego podtrzymujemy historię o Wróżce Zębuszce, dzięki której dzieciom łatwiej jest pogodzić się ze stratą zębów. Jeśli więc szukasz gabinetu przyjaznego Małemu Pacjentowi umów go do Alchemii Uśmiechu!
Podobne artykuły
Wędzidełko – dlaczego warto je podciąć
Dowiedz się, jakie są wskazania do podcięcia wędzidełka.
Czy zęby mają wpływ na zdrowie ogólne?
Wszystkie informacje na temat wpływu zębów na ogólny stan naszego zdrowia.