jaką szczoteczkę do zębów wybrać higienistka dentystyczna radzi

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Wielu Pacjentów zastanawia się jaką szczoteczkę do zębów wybrać. W tej chwili wybór jest naprawdę ogromny: szczoteczka manualna, elektryczna lub soniczna. Ale czy każda z nich jest dla nas odpowiednia? Z naszego doświadczenia wynika, że nie! Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, aby mieć piękny, zdrowy uśmiech.

Spis treści:

 

Szczoteczka manualna

Najpopularniejszą i najbardziej dostępną szczoteczką jest bez wątpienia ta manualna. Możemy kupić ją nie tylko w drogerii, ale i w każdej aptece, sklepie spożywczym, a nawet na stacji benzynowej. Szczoteczki manualne różnią się od siebie zarówno wielkością główki, włosiem i dodatkami w postaci różnego rodzaju gumek. Wielu Pacjentów wychodzi z założenia, że te wszystkie dodatki, duża główka szczoteczki oraz twarde włosie to sprzymierzeńcy czystych zębów. Do tego dochodzi duża siła nacisku… i zamiast czystych zębów mamy stan zapalny dziąseł.

Tak naprawdę w przypadku szczoteczki manualnej mniej znaczy więcej. Mniejsza główka dotrze w trudno dostępne miejsca zdecydowanie lepiej, a miękkie włosie sprawi, że dziąsła otrzymają dodatkowy masaż. Tak naprawdę liczy się odpowiednia technika mycia zębów, a nie siła nacisku. Dodatkowo wszystkie te gumowe gadżety, które mają pomóc w myciu ich tylko przeszkadzają, a niejednokrotnie także ranią dziąsła. 

manualna szczoteczka do zębow

 

Szczoteczka elektryczna 

Dla osób, które nie do końca wiedzą, jak poprawnie myć zęby albo po prostu nie chcą się przemęczać, powstała szczoteczka elektryczna. Jednak, aby była skuteczna i bezpieczna, powinna spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim dobra szczoteczka elektryczna to swego rodzaju inwestycja. Dlatego też nie warto kupować elektrycznych szczoteczek poniżej 200 zł. Dlaczego? Dlatego, że nie mają one wielu ważnych funkcji: timera i czujnika siły nacisku. Wbrew pozorom są one nie tylko bardzo ważne, ale i przydatne.

Timer informuje kiedy upływa każde 30 sekund, dzięki temu wiemy, że myjemy zęby odpowiednio długo. Czujnik siły nacisku natomiast jest niezwykle istotny, ponieważ informuje kiedy przyciskany szczoteczkę zbyt mocno. Pozwala to uniknąć problemów ze szkliwem i zranionymi dziąsłami. Oprócz tego fajnie, jeśli szczoteczka ma kilka różnych trybów mycia zębów. Te delikatne przeznaczone są zwłaszcza dla dzieci i Pacjentów z problemami periodontologicznymi. Porządną szczoteczkę elektryczną może tak naprawdę używać cała rodzina, dlatego warto pomyśleć o jej zakupie. 

Szczoteczka soniczna 

Innym rozwiązaniem i w dodatku bardzo popularnym w ostatnich latach jest szczoteczka soniczna. Czym różni się ona od szczoteczki elektrycznej? Zamiast ruchów wymiatających używa technologii sonicznej (ultradźwiękowej). W związku z tym jest bardzo delikatna i idealnie nadaje się dla Pacjentów, którzy mają problemy z dziąsłami. Zwłaszcza przydatny w ich przypadku jest także specjalny tryb do ich masowania.

Ale tak, jak w przypadku szczoteczki elektrycznej warto jest zainwestować w lepszy model sprawdzonej marki, a nie te dostępne w pierwszym lepszym supermarkecie. Wbrew pozorom szczoteczka soniczna jeśli jest nieumiejętnie używana może także wyrządzić krzywdę. Z naszego doświadczenia wynika, że przy zbyt dużej sile nacisku może zniszczyć szkliwo zębów, a nawet wytrzeć zamki ortodontyczne. 

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? 

Tak naprawdę wybór szczoteczki do zębów należy do nas samych. Każda z nich będzie odpowiednia, pod warunkiem, że będziemy używać się prawidłowo… i regularnie. Badania bowiem pokazują, że 800 tysięcy Polaków nie ma w domu jej w ogóle, a aż 4 miliony z nich nie myje zębów wcale. Dlatego nawet najlepsza i najdroższa szczoteczka nie zdziała cudów jeśli będzie stać na półce. Zęby należy bowiem szczotkować minimum dwa razy dziennie: rano i wieczorem. W codziennej profilaktyce przyda się również nitka do zębów lub irygator oraz płyn do płukania jamy ustnej. Tylko stosując wszystkie te kroki mamy szansę cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem na lata.

Zapytaj higienistkę stomatologiczną

Jeśli nadal nie wiesz, jaka szczoteczka do zębów będzie dla Ciebie najlepsza albo nie wiesz, jak prawidłowo jej używać, nic straconego! Umów się na wizytę do naszej higienistki, która przeprowadzi szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej i podpowie Ci na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Zapraszamy na wizytę do Alchemii Uśmiechu!

poprzedni/następny