kiedy warto pomyśleć o implantach

Kiedy warto pomyśleć o implantach?

Chociaż mamy XXI wieku i medycyna posunęła się znacząco do przodu, wciąż niewielu Pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest uzupełnienie braków zębowych. Kiedy warto pomyśleć o implantach? Najczęściej na konsultację protetyczną lub implantologiczną zgłaszają się Pacjenci, u których brak zęba jest widoczny, a należy pamiętać o tym, że braki zębowe to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Dlatego warto wiedzieć, kiedy powinno się pomyśleć o implantach. 

Spis treści: 

  1. Problem estetyczny 
  2. Przesuwanie się zębów sąsiadujących 
  3. Zmiany rysów twarzy 
  4. Problemy z kręgosłupem 

 

Problem estetyczny 

Brak nawet jednego zęba dla wielu Pacjentów jest przede wszystkim problemem estetycznym, zwłaszcza jeśli brakuje zęba przedniego. Zęby przednie najczęściej zostały utracone w trakcie urazu, ale zdarza się, że musiały zostać usunięte przez chirurga także z powodu zaniedbań. Wówczas Pacjenci często wstydzą się uśmiechać, a nawet mówić. Wielokrotnie prowadzi to do powstawania licznych kompleksów, a nawet depresji. 

Aby odbudować brak jednego zęba, zwłaszcza tego na przodzie najlepiej jest wszczepić implant stomatologiczny. Nie ma wówczas konieczności piłowania zębów sąsiednich. Oprócz tego implant idealnie współgra z dziąsłem, ponieważ tytanowa śruba przypomina własny korzeń zęba. Jest to najlepsza i najbardziej estetyczna metoda odbudowy zęba, dzięki której uśmiech wygląda naturalnie.  

Przesuwanie się zębów sąsiadujących  

 

Utrata zębów to także szereg innych komplikacji, a wśród nich jest przesuwanie się zębów sąsiadujących. Nasza szczęka jest tak zbudowana, że zęby naturalnie szukają ze sobą kontaktu. Po utracie nawet jednego zęba zaczynają się więc przesuwać, wysuwać, a nawet kłaść. Wszystko po to, aby ząb przeciwstawny ponownie odnalazł podparcie. To nie tylko problem z myciem zębów, które przybierają nienaturalną pozycję. Po kilku latach te zęby również wymagają usunięcia przez zbyt wysunięte korzenie. Zdarza się również, że zaczynają się chwiać, sprawiając ból w trakcie spożywania posiłków, aż w końcu same wysunął się z kości. 

W przypadku, gdy brakuje jakiekolwiek zęba, nieważne czy jest to jedynka czy szóstka, warto jest udać się na konsultację implantologiczną, aby zaplanować wszczepienie implantu i odbudowę utraconego zęba. W przypadku tylnych zębów często Pacjenci myślą o alternatywie w postaci protezy. Należy jednak pamiętać, że jest to ruchomy element odbudowy, który nie będzie nawet w połowie tak komfortowy jak wszczepiony na stałe tytanowy implant. 


Zmiany rysów twarzy 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że utrata nawet jednego zęba zmienia rysy twarzy. Jest to szczególnie widoczne u kobiet. Wówczas twarz wygląda na smutniejszą, ponieważ kąciki ust chylą się w dół. Aby przywrócić twarzy dawny wygląd nie pomogą żadne, nawet najdroższe zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest odbudowa zębów. 

Kiedy brakuje większości tylnych zębów najlepszą i najbezpieczniejszą metodą ich odbudowy jest most osadzony na implantach. Wygląda estetycznie i niczym nie odbiega od wyglądu i kształtu własnych zębów. 

Problemy z kręgosłupem 

Bardzo często zdarza się także, że Pacjenci skarżą się na problemy z kręgosłupem czy bóle głowy. Szukają wtedy przyczyny u neurologa lub tłumaczą to stresem. Prawda jest jednak dużo mniej skomplikowana. Ciało człowieka zbudowane jest tak, że kiedy brakuje w nim chociaż jednego elementu, inne z czasem też zaczynają szwankować. Tak jest właśnie w przypadku braków zębowych. Gdy brakuje chociaż jednego zęba, szczęka zaczyna się układać zupełnie inaczej. To powoduje lawinę innych złych ustawień, w tym także ułożenia kręgosłupa. 

To kolejny argument przemawiający za tym, że warto jest skorzystać z dobrodziejstw medycyny i wszczepić implanty stomatologiczne w miejscu braków zębowych. 

Kiedy warto pomyśleć o implantach? Zapraszamy na konsultację implantologiczną do Alchemii Uśmiechu!

Jeśli więc problem braków zębowych dotyczy Ciebie, nie czekaj i umów się do jednego z naszych specjalistów już dziś. To, że nie widzisz jeszcze żadnych zmian po utracie zęba, nie oznacza wcale, że problemu nie ma. A przecież lepiej rozwiązać go, gdy jest zdecydowanie mniejszy i nie niesie za sobą szeregu innych, przykrych dolegliwości. 

poprzedni/następny