Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Podcinanie wędzidełka – co warto wiedzieć?
Podcinanie wędzidełka
Podcinanie wędzidełka, które jest również znane jako frenotomia lub frenulotomia, to procedura medyczna, która polega na odcięciu lub uwolnieniu wędzidełka. Najczęściej podcinane są wędzidełka języka i wędzidełka wargi górnej lub dolnej. Procedura ta może być wykonywana z różnych powodów i jest stosunkowo mało inwazyjna.
Czym jest wędzidełko?
Wędzidełko – to element anatomiczny łączący ze sobą dwie powierzchnie i ograniczający ich ruchomość. W jamie ustnej, która szczególnie interesuje stomatologów, logopedów i ortodontów wyróżnić można kilka rodzajów wędzidełek: wędzidełko wargi górnej, wędzidełko wargi dolnej, wędzidełko języka. Nieprawidłowa anatomia któregokolwiek z nich może powodować trudności w nauce wyraźnego mówienia czy ssania
Jakie są rodzaje wędzidełek w jamie ustnej i jakie mogą być konsekwencje ich nieprawidłowej budowy?
Wędzidełko wargowe górne- to włóknista błona śluzowa łącząca wewnętrzną stronę wargi górnej z dziąsłem szczęki w okolicy pomiędzy górnymi jedynkami- dobrze widoczne gdy podniesiemy wargę do góry. Przy zbyt krótkim wędzidełku wargowym, mocno wrośniętym w dziąsła, tworzy się diastema (szpara) między jedynkami. Zanim jednak rodzice zdecydują się na podcięcie wędzidełka wargi górnej trzeba być świadomym, że diastemy między mleczakami są normalne i potrzebne ponieważ zęby stałe są dużo większe od mlecznych i potrzebują więcej miejsca. To czy diastemy są odpowiedniej wielkości powinien ocenić stomatolog, dlatego nie wahajmy się odwiedzić gabinet dentystyczny z naszym dzieckiem, jeśli coś nas niepokoi
Wędzidełko wargi dolnej łączy wewnętrzną stronę wargi dolnej z dziąsłem żuchwy. Często jego przerost wiąże się z płytkim przedsionkiem jamy ustnej co powoduje odsłanianie szyjek zębowych a w konsekwencji tego prowadzi to do rozchwiania i wypadania zębów. Zbyt krótkie wędzidełko wargi dolnej utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej gdyż w jego fałdach mogą gromadzić się resztki pożywienia. Może do powodować próchnicę i stany zapalne dziąseł.
Za krótkie wędzidełko policzka może to powodować zaleganie pokarmu w policzkach ponieważ język nie radzi sobie z wymiataniem resztek jedzenia z policzków. Zwiększa to ryzyko infekcji jamy ustnej i dziąseł oraz większej podatności na próchnicę gdyż, pozostałości jedzenia to doskonała pożywka dla bakterii.
Zbyt płytki przedsionek, a także nieprawidłowy przyczep wędzidełek policzkowych mogą uniemożliwiać także zakładanie protez lub ruchomych aparatów ortodontycznych. Popularnym zabiegiem wykonywanym w gabinetach stomatologicznych jest plastyka wędzidełek warg górnej i dolnej. Od podcięcia wędzidełka górnej wargi zwykle rozpoczyna się często leczenie ortodontyczne oraz protetyczne. Zabiegom podcięcia wędzidełka wargi dolnej poddawane są osoby dorosłe oraz dzieci ale po wyrżnięciu się zębów stałych
Wędzidełko języka (wędzidełko podjęzykowe) łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. O tym wędzidełku przeciętny „zjadacz chleba” chyba wie najwięcej, jego patologie zaś zdarzają się najczęściej. Wędzidełko podjęzykowe o prawidłowej długości pozwala na swobodne dotarcie języka w każde miejsce jamy ustnej i na poprawne wymawianie konkretnych głosek. Jednak czasami zdarza się, że wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie.
W świecie naukowców zaś trwają zacięte dyskusje czy należy to wędzidełko podcinać (zabieg ten nazywa się fachowo frenotomią) czy też można je masażami rozciągnąć na tyle by poprawić wymowę i poprawną artykulację. Ale po kolei. Nieprawidłowa anatomia wędzidełka podjęzykowego przeszkadza w poprawnej wymowie a w wieku niemowlęcym i noworodkowym mogą powodowa trudności ze ssaniem piersi co z kolei skutkuje odrzuceniem piersi przez dziecko i szybszym przejściem na sztuczne mleko.
Często o zbyt krótkim wędzidełku u dziecka rodzic dowiaduje się w gabinecie logopedycznym. Dzieci, które mają za krótkie wędzidełko języka zwykle seplenią. Dzieci ze zbyt krótkim wędzidełkiem często mają oprócz wady wymowy problemy z przełykaniem oraz ślinotok.
My rekomendujemy by skrócone wędzidełko języka podcinać jak najwcześniej już w wieku noworodkowym, bo nie niesie to ryzyka powikłań o ile nie ma medycznych przeciwskazań. Podcięcie wędzidełka w późniejszym wieku może być stresującym zabiegiem. A co się stanie, jeśli zabieg zostanie wykonany w późniejszym wieku? Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe będzie zaburzać prawidłową wymowę niektórych zgłosek ponieważ uniemożliwi uniesienie czubka języka do podniebienia i zębów.
Zabieg podcięcia wędzidełka języka jest często zalecany przez laryngologów i logopedów. Wskazaniem do zabiegu są trudności z ssaniem piersi u niemowlaków oraz wady wymowy u starszych dzieci. Zabieg ten wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych lub laryngologicznych. Polega on na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka.
Czas gojenia się wędzidełka jest krótki a rana goi się z reguły bez problemu. Po zabiegu pacjent powinien wykonywać ćwiczenia, które zapobiegną powstaniu zrostów i nauczą unosić język do góry. Zabieg podcięcia wędzidełka można wykonać tradycyjnie za pomocą skalpela lub laserem w znieczuleniu powierzchniowym.
Czas trwania zabiegu podcięcia wędzidełka podjęzykowego to zaledwie kilka minut, jest bezkrwawy i nie wymaga założenia szwów. Rana goi się przez około dwa tygodnie. Ile kosztuje zabieg podcięcia wędzidełka? Koszt wykonania zabiegu w gabinecie stomatologicznym się od 300 do 700 złotych.
Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka problemy z wędzidełkiem wargi lub języka a Twój lekarz lub logopeda zauważył, że wymagasz interwencji w tym zakresie, zgłoś się do naszego gabinetu stomatologicznego Alchemia Uśmiechu- nasi lekarze stomatolodzy wybiorą odpowiednią metodę leczenia dla Ciebie lub Twojego dziecka. Bezboleśnie i bezpiecznie.
Podobne artykuły
Braki w uzębieniu- dlaczego implanty zębowe są najlepsze?
Sprawdź, jakie komplikacje niesie za sobą brak nawet jednego zęba.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg umożliwiający wszczepienie implantów zębowych.