Czyszczenie licówek...
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą
Leczenie kanałowe- co to jest
Leczenie kanałowe to metoda leczenia zębów, w których doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Zrobienie plomby lub założenie lekarstwa wtedy już nie pomoże rozwiązać problemu. Ząb, który obumarł wymaga niezwłocznego leczenia kanałowego pod mikroskopem. Jeśli więc czujesz, że daje jakiekolwiek dolegliwości bólowe, nie czekaj i umów się na wizytę jak najszybciej. Ból samoistnie nie minie, a może dodatkowo doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji takich, jak opuchlizna czy pojawienie się przetoki ropnej.
Dlaczego należy leczyć zęby kanałowo pod mikroskopem?
Kiedyś wszystkie zęby leczono bez powiększenia, jakie daje mikroskop. Wielu Pacjentów do dziś uważa, że nie ma takiej potrzeby. Nic bardziej mylnego. Często w zębach znajdują się dodatkowe kanały, których po prostu nie było widać gołym okiem. Jeśli nie będą oczyszczone i wypełnione, mogą z czasem dawać silne dolegliwości bólowej, powodować opuchliznę i pojawienie się stanu zapalnego, a w efekcie prowadzić do usunięcia zęba.
Niestety, nie możemy powiedzieć kiedy to się stanie. Ząb może odezwać się po pół roku, a może równie dobrze po kilku latach. Jak wiemy z doświadczenia, często przypomina o sobie w najmniej odpowiednim momencie: gdy planujesz ślub, wyjeżdżasz na wakacje lub akurat siadasz do wigilijnego stołu.
Mikroskop pozwala nam dokładnie obejrzeć ząb, a tym samym prawidłowo przeleczyć go kanałowo. Dzięki niemu możemy nie tylko odnaleźć dodatkowe kanały w zębie, ale również odkryć pęknięcia korzeni lub wyjąć złamane narzędzia pozostawione przed laty.
Etapy leczenia kanałowe
Leczenie kanałowe pod mikroskopem składa się z kilku etapów i nie możemy pominąć żadnego z nich, jeśli chcemy, aby ząb był przeleczony prawidłowo.
ETAP I – z zęba usuwa się martwą miazgę, jest to całkowicie bezbolesne i odbywa się w znieczuleniu (czasy, gdy robiono to na żywca już dawno minęły).
ETAP II – oczyszczenie i opracowanie kanałów w zębie za pomocą specjalnych narzędzi ręcznych i maszynowych, dodatkowo przez cały ten proces kanały są płukane różnymi środkami antyseptycznymi, aby wybić bakterie, które się w nim znajdują.
ETAP III – szczelne wypełnienie kanałów w zębie za pomocą specjalnej żywicy, aby nie mógł się tam ponownie rozwinąć stan zapalny, po wypełnieniu kanałów wykonujemy zdjęcie rvg, żeby potwierdzić, czy kanały dopełnione są do końca, czyli do wierzchołków korzeni.
ETAP IV – odbudowa zęba po leczeniu kanałowym. O tym, jak będzie odbudowany ząb i kiedy zależy od jego stanu. Zęby, w których był stwierdzony bardzo duży stan zapalny często mają odroczoną odbudowę, aby po kilku tygodniach móc skontrolować ponownie za pomocą rvg czy stan zapalny zaczął się goić.
W większości przypadków pierwsze trzy etapy leczenia kanałowego przeprowadza się na jednej wizycie, jednak jest to zależne od wielu różnych czynników.
Czy leczenie kanałowe boli?
To pytanie zadaje sobie wielu Pacjentów, zwłaszcza tych, którzy mają traumatyczne wspomnienia z przeszłości związane z wizytą w gabinecie stomatologicznym. W Alchemii Uśmiechu każdy Pacjent zostaje znieczulony przed leczeniem kanałowym pod mikroskopem. Dzięki temu będzie mógł się odprężyć i „nie czekać” na ból, a my będziemy mogli spokojnie pracować. Komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów jest dla nas najważniejsze.
Leczenie kanałowe u kobiet w ciąży
Bardzo często trafiają do nas również kobiety w ciąży, które potrzebują leczenia kanałowego. Zarówno samo leczenie kanałowe pod mikroskopem, jak i podanie znieczulenia jest możliwe. Wizyta odbywa się dokładnie w ten sam sposób co u kobiet nie będących w ciąży. Różni się jedynie tym, że u przyszłej mamy nie wykonujemy zdjęcia rvg. Kontrola radiograficzna nastąpi dopiero po rozwiązaniu. Dlatego też w większości przypadków zębów leczonych kanałowo u kobiet w ciąży nie odbudowujemy od razu, a jedynie zabezpieczamy tak, by mógł bezpiecznie zaczekać.
Zapraszamy na wizytę do Alchemii Uśmiechu
Alchemia Uśmiechu w Warszawie specjalizuje się w leczeniu kanałowym pod mikroskopem. Przyjeżdżają do nas Pacjenci z całej Polski, którzy potrzebują specjalisty endodonty. Zajmujemy się nie tylko leczeniem kanałowym, ale również usuwaniem złamanych narzędzi, wyjmowaniem starych wkładów korzeniowo-koronowych, zamykaniem perforacji czy resekcją korzeni. W naszym gabinecie leczymy kompleksowo!
Podobne artykuły
Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym
Wszystkie potrzebne informacje na temat wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.
Wszystkie informacje na temat popularnego zabiegu.