ortodoncja bez wycisków

Ortodoncja bez wycisków u dzieci

Ortodoncja bez wycisków to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego, która wykorzystuje zaawansowane technologie cyfrowe do planowania, projektowania i monitorowania leczenia pacjenta bez konieczności wykonywania tradycyjnych wycisków zębów. Wady zgryzu mają to do siebie, że warto rozpocząć ich leczenie już na etapie dzieciństwa.

W młodości kość jest dużo bardziej plastyczna, dzięki czemu łatwiej jest przesuwać i prostować zęby. Często zdarza się także, że dzięki wczesnemu leczeniu ortodontycznemu wielu Pacjentów może uniknąć operacji ortognatycznych w przyszłości.

Niestety samo przygotowanie do leczenia może być już dla dziecka traumatyczne, co w konsekwencji prowadzi także do niechęci do noszenia aparatu. Do tej pory aby móc rozpocząć leczenie, konieczne było wykonanie wysiłków pod modele diagnostyczne, co z automatu wykluczało wielu Małych Pacjentów.

Spis treści:

Wyciski ortodontyczne a odruch wymiotny

Głównym problemem w przypadku pobierania wycisków u dzieci jest odruch wymiotny. Już sama łyżka protetyczna, którą należy włożyć do ust jest sporych rozmiarów, a to przecież nie wszystko. Dodatkowo nakłada się na nią specjalną masę wyciskową.

Zbyt rzadki alginat może zapłynąć do gardła, co z automatu powoduje odruch wymiotny nie tylko u dzieci. Jest to bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza, że należy pobrać wyciski dwa razy: dolnych i górnych zębów.

Dociskanie górnej łyżki do podniebienia sprawia, że pojawiają się łzy oraz stres, a dziecko przestaje słuchać poleceń i zaczyna panikować. W efekcie to jeszcze bardziej pogłębia problem związany z odruchem wymiotnym. Należy jeszcze pamiętać, że masa wyciskowa potrzebuje dłuższej chwili, aby związać. W tej sytuacji wielu rodziców rezygnuje już z dalszego leczenia na tym etapie.

Konieczność powtarzania wycisków

Jeśli jednak uda się pobrać wyciski nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, że są one wykonane prawidłowo. Po odesłaniu ich do pracowni protetycznej, technik ocenia czy nadają się one do wykonania aparatu ortodontycznego.

Aparat wyciągany musi być bardzo dokładnie wykonany, ponieważ od niego zależy całe powodzenie leczenia. Jeśli więc pojawiają się jakiekolwiek zastrzeżenia należy powtórzyć wyciski. To nie tylko dodatkowa trauma i stres dla dziecka, ale również odwleczenie w czasie całego procesu leczenia.

ortodoncja bez wycisków

Niechęć dziecka do noszenia aparatu ortodontycznego

Z naszego doświadczenia wynika, że dzieci, które zniechęciły się już na tym etapie często buntują się w momencie otrzymania docelowego aparatu. Kojarzy się on im negatywnie. I chociaż obecnie mogą wybrać aparat w ulubionym kolorze, z brokatem lub z postacią z bajki, to samo włożenie czegokolwiek do buzi sprawia, że są pełne obaw.

Na szczęście w Alchemii Uśmiechu standardowe wyciski pod modele diagnostyczne to już przeszłość. Dla dzieci i rodziców, którzy chcą tego uniknąć mamy możliwość wykonania komputerowego skanu jamy ustnej.

Ortodoncja bez wycisków-skanowanie jamy ustnej u dzieci

Skanowanie jamy ustnej to przełom w stomatologii. Już w ciągu kilku chwil możemy uzyskać super dokładny obraz zębów bez konieczności wykonywania nieprzyjemnych wycisków. Oznacza to brak odruchu wymiotnego, brak traumy i brak stresu.

Dodatkowym plusem jest to, że obraz pojawia się na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. Dzięki temu samo wykonanie aparatu ortodontycznego następuje znacznie szybciej. Brak tu też miejsca na jakiekolwiek pomyłki. Aparat, który przychodzi do gabinetu z pracowni protetycznej pasuje idealnie!

Konsultacja ortodontyczna w Alchemii Uśmiechu

Jeśli więc szukasz najlepszego ortodonty w Warszawie – zapraszamy do Alchemii Uśmiechu na Mokotowie. Komfort i bezpieczeństwo naszych Pacjentów są dla nas najważniejsze, dlatego idziemy z duchem czasu i zapewniamy tylko najnowocześniejsze metody leczenia oraz diagnozowania. Do zobaczenia na wizycie!

poprzedni/następny