aparaty nakładkowe

Aparaty nakładkowe

Według najnowszych badań aparaty nakładkowe mogą w ciągu najbliższych 10 lat całkowicie zastąpić standardowe leczenie ortodontyczne. To nie tylko przełom w ortodoncji, ale również w całej stomatologii. Dlaczego? Dlatego, że już przed rozpoczęciem leczenia możemy zobaczyć, jak będzie wyglądać efekt finalny. Ale powodów, dla których warto jest zdecydować się na leczenie za pomocą nakładek jest znacznie więcej! 

Spis treści: 

 

Jak wygląda leczenie nakładkami? 

Każde leczenie ortodontyczne w Alchemii Uśmiechu składa się w kilku etapów. Dzięki temu możemy zaplanować je i uzyskać efekt, o którym marzą nasi Pacjenci. 

I etap: konsultacja ortodontyczna. Podczas pierwszej wizyty ortodonta bada dokładnie jamę ustną Pacjenta, aby ocenić wadę i problem, z którym zgłosił się do gabinetu. Lekarz rozmawia także z Pacjentem na temat oczekiwań względem leczenia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w niektórych przypadkach samo leczenie ortodontyczne może okazać się niewystarczające, a my chcemy, aby każdy Pacjent był zadowolony z leczenia. Na wizycie pobierane są też skany wewnątrzustne, aby móc przygotować plan leczenia. 

II etap: plan leczenia. Następna wizyta to szczegółowe omówienie z Pacjentem planu leczenia. Nigdy nie możemy pominąć tego etapu, chociaż wiele osób o to pyta. Dlaczego? Dlatego, że na tej wizycie lekarz poinformuje Cię jak długo może potrwać leczenie i ile nakładek będzie obejmować. To właśnie podczas tej wizyty Pacjent będzie mógł zobaczyć, jak będzie wyglądać jego uśmiech po zakończeniu leczenia! Nie warto więc go pomijać. 

III etap: przekazanie Pacjentowi nakładek ortodontycznych. Kolejny etap to już ten moment, na który wszyscy czekają. W ręce Pacjenta trafiają pierwsze komplety nakładek. Ich ilość i częstotliwość wymiany jest zawsze indywidualnie dostosowana do potrzeb Pacjenta. 

IV etap: wizyty kontrolne. Wizyty kontrolne to nieodzowny element każdego leczenia ortodontycznego. Zazwyczaj odbywają się co 8-12 tygodni. Na wizycie ortodonta sprawdza postępy leczenia, a Ty otrzymasz kolejny komplet nakładek. 

V etap: retencja. Po zakończonym leczeniu ortodontycznym czeka Cię jeszcze noszenie specjalnej nakładki retencyjnej. Wygląda ona jak normalna nakładka jednak jej rolą jest podtrzymanie i ustabilizowanie leczenia. Długość jej noszenia zależna jest od ustalonego wcześniej planu leczenia.

aparat nakładkowy

Ortodontyczne aparaty nakładkowe Invisalign 

W Alchemii Uśmiechu używamy najnowocześniejszego systemu nakładek Invisalign. Każda nakładka (aligner) wykonana jest z termokurczliwego tworzywa, które jest całkowicie bezpieczne. Co więcej, to idealna metoda leczenia także dla osób z alergią na nikiel. W odróżnieniu od standardowych aparatów ortodontycznych nie uczulają one i nie powodują skutków ubocznych. Same nakładki są również niemalże niewidoczne i idealne dostosowane do Pacjenta. Nie przeszkadzają także w mówieniu, a usta układają się bez zmian. Dzięki temu nikt nie zorientuje się, że jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego. 

Skanowanie jamy ustnej zamiast standardowych wycisków 

Niewątpliwym plusem leczenia nakładkowego w Alchemii Uśmiechu jest również fakt, że zamiast standardowych (i znienawidzonych przez Pacjentów!) wycisków, wykonujemy skanowanie jamy ustnej. Dzięki temu wizyta jest znacznie bardziej komfortowa, a ryzyko pojawienia się odruchu wymiotnego jest minimalne. Skanowanie zębów jest również znacznie bardziej dokładne i pozwala co do milimetra zaplanować całość leczenia. To wszystko sprawia, że Pacjenci mogą zobaczyć efekt końcowy leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem! 

Wizyty kontrolne u ortodonty 

Także w trakcie leczenia ortodontycznego za pomocą nakładek Invisalign ważne są regularne wizyty kontrolne. Podczas każdej z nich ortodonta sprawdza jak przebiega leczenie. Dlatego bardzo ważne jest noszenie nakładek zgodnie z jego zaleceniami. Zbyt częste wyjmowanie ich albo co gorsza, zapominanie o nich może spowodować, że leczenie się nie uda. Oprócz tego, podczas wizyt lekarz będzie kontrolować czy w żadnym z zębów nie rozwija się próchnica lub nie wymagają czyszczenia u higienistki. Także co wizytę kontrolną otrzymasz kolejny komplet nakładek. 

Zalecenia w trakcie noszenia nakładek 

Chociaż nakładki Invisalign są praktycznie niewidoczne i leczenie za ich pomocą znacznie różni się od standardowego leczenia ortodontycznego, to wciąż istnieje szereg zaleceń, których należy przestrzegać:

  • Nakładki należy nosić przez minimum 20-22 godziny na dobę. Ściągamy je jedynie do jedzenia, picia lub mycia zębów. 
  • W nakładkach możesz napić się jedynie czystej wody. 
  • Myj zęby po każdym posiłku, aby zapobiec powstawaniu grzyba na nakładkach. 
  • Każdą nakładkę zakładaj oddzielnie. Nigdy nie dogryzaj ich, ponieważ możesz je uszkodzić. 
  • Płucz nakładki pod bieżącą wodą za każdym razem, gdy wyjmujesz je z jamy ustnej. 
  • Możesz umyć nakładki za pomocą wody i delikatnego detergentu. Nie używaj w tym celu pasty do zębów. 
  • Zakładanie nakładek rozpocznij od zębów przednich.
  • Dbaj o higienę jamy ustnej: szczotkuj zęby po każdym posiłku, używaj nitki dentystycznej oraz płynu do płukania. 
  • Odbywaj regularne wizyty u stomatologa i higienistki stomatologicznej.  
  • W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zawsze kontaktuj się z gabinetem lub umów wizytę u ortodonty wcześniej niż zaplanowana jest wizyta kontrolna. 

aparat invisiligne

Regularne wizyty u higienistki stomatologicznej 

W trakcie leczenia ortodontycznego nie wolno również zapominać o regularnym czyszczeniu zębów z kamienia i osadu. Nieusunięte złogi na zębach nie tylko sprzyjają rozwojowi próchnicy, ale również utrudniają leczenie. Pewnie zastanawiasz się, jak to możliwe? Kamień na zębach może utrudniać ich przesuwanie, a co za tym idzie, nie osiągniemy efektu, o którym marzymy. Pamiętaj również o tym, że całkowicie zmienia się również ułożenie zębów, a co za tym idzie, musisz na nowo nauczyć się je myć. Podczas każdej wizyty u higienistki przeprowadza ona również szczegółowy instruktaż jamy ustnej, aby Ci w tym pomóc. 

Czy leczenie nakładkowe boli? 

Często Pacjenci zastanawiają się także nad tym, czy leczenie nakładkami Invisalign jest bolesne. Ruchy zębów w jamie ustnej na pierwszy rzut oka są niezauważalne. Oznacza to, że działają na nie niewielkie (aczkolwiek skuteczne) siły. Dzięki temu metoda ta jest całkowicie bezbolesna, ale i bezpieczna także dla Pacjentów, którzy mają problemy z przyzębiem. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy Pacjent ma inny próg bólu i jest to kwestia całkowicie indywidualna.  

Wskazania i przeciwwskazania do noszenia nakładek 

Leczenie nakładkami Invisalign to prawdziwy przełom w stomatologii. Zastosowanie specjalnych przezroczystych nakładek jest na tyle bezpieczne, że nie ma żadnych przeciwwskazań do ich zastosowania. Co więcej mogą używać ich Pacjenci z każdą wadą zgryzu, ponieważ leczenie dostosowane jest do ich indywidualnych warunków panujących w jamie ustnej. To metoda idealna dla Pacjentów, którzy z jakiegoś powodu nie mogli lub nie chcieli poddać się leczeniu ortodontycznemu za pomocą standardowego aparatu. 

Zapraszamy na wizytę do Alchemii Uśmiechu! 

Jeśli marzysz o tym, aby mieć piękny i równy uśmiech, koniecznie umów się na wizytę do Alchemii Uśmiechu. Nasi doświadczeni specjaliści zaplanują leczenie dostosowane do Twoich potrzeb. Pierwsza konsultacja u ortodonty to niewielki koszt, a możesz dowiedzieć się, co możemy dla Ciebie zrobić. Do zobaczenia na wizycie!

poprzedni/następny