Halitoza to problem, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Aby się go pozbyć konieczna jest wizyta u specjalisty.
Domowe skalery
Inflacja szaleje, ceny rosną, a w sklepach mamy coraz więcej produktów ułatwiających codzienną profilaktykę jamy ustnej. Ale czy na pewno? Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio chińskie pasty wybielające, domowe mikstury z sody oczyszczonej na osad nazębny, a także domowe skalery, które miałyby ułatwić usuwanie kamienia. Niestety nie warto wierzyć we wszystko, co znajdziemy w internecie, a zaufać specjalistom, którzy zajmują się tym na co dzień.
Spis treści:
- Skąd się bierze kamień nazębny?
- Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego
- Domowe skalery
- Czy domowe skalery są bezpieczne?
- Wizyta u higienistki stomatologicznej
Skąd się bierze kamień nazębny?
Na początek warto wspomnieć co to jest kamień nazębny i jak powstaje. Kamień to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Zbiera się ona na zębach w ciągu pierwszych godzin po ich umyciu. Jeśli nie będzie regularnie usuwana (minimum 2 razy dziennie), a co najważniejsze – dokładnie, wówczas stanie się twarda i trudna do usunięcia. To właśnie w praktyce nazywamy kamieniem. Może się on znajdować zarówno na powierzchni zębów widocznej gołym okiem, jak i pod dziąsłami. Kamień poddziąsłowy jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ sprzyja powstawaniu groźnych chorób przyzębia.
Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego
Ważne jest więc regularne usuwanie go, aby temu zapobiec. Aby zaoszczędzić wielu Pacjentów postanawia zakupić tak zwane domowe skalery. Ich zadaniem jest usunięcie kamienia bez konieczności wizyty u higienistki stomatologicznej. Niestety nie wszyscy wiedzą z jakim niebezpieczeństwem się to może wiązać. Przede wszystkim nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić ich samodzielnie w domu mając nawet kilka lusterek do wyboru. Z kolei proszenie o to kogoś innego, kto nie ma nic wspólnego z branżą stomatologiczną może skończyć się ranami na dziąsłach, krwawieniem, a nawet odsłonięciem szyjek zębowych.
Domowe skalery
Co więcej, podczas skalingu bardzo ważne jest chłodzenie zębów, aby nie doszło do przegrzania miazgi, co może prowadzić nawet do leczenia kanałowego. Dlatego właśnie podczas zabiegu u higienistki ze skalera leci ogromna ilość wody. Używa ona także ssaka, który odprowadza jej nadmiar oraz usunięte złogi kamienia. W momencie, gdy nie możemy zrobić tego w warunkach domowych, lądują one… w żołądku. A przecież kamień to nic innego, jak groźne bakterie.
Czy domowe skalery są bezpieczne?
To wszystko sprawia, że domowe skalery są bardzo niebezpieczne. Ich nieumiejętne stosowanie sprawia, że kamień zostaje usunięty niedokładnie, a dodatkowo mogą wyrządzić znacznie więcej szkody niż pożytku dla zębów i dziąseł. Zamiast inwestować w kolejne wynalazki i cuda techniki, lepiej jest dokładnie i regularnie myć zęby. Zastosowanie wszystkich trzech kroków w codziennej profilaktyce jamy ustnej (szczotkowanie, nitkowanie, płukanie jamy ustnej) pozwala usunąć większość bakterii, które się tam znajdują. Dzięki temu kamień nazębny nie będzie miał szansy się odkładać lub będzie to robił naprawdę w minimalnych ilościach.
Wizyta u higienistki stomatologicznej
Chociaż wielu z nas szuka dziś oszczędności, to warto pamiętać o tym, że na zdrowiu się nie oszczędza, a przynajmniej nie powinno. Umawiaj się regularnie na czyszczenie zębów do higienistki stomatologicznej i ciesz się pięknym, zdrowym uśmiechem na lata. Pamiętaj, że człowiek to nie rekin, więc ma tylko jeden komplet uzębienia.
Podobne artykuły
Choroby przyzębia – kiedy udać się do periodontologa?
Wszystko, co musisz wiedzieć o groźnych chorobach przyzębia.
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
Krótki poradnik o tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu szczoteczki do zębów.